Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir bilen yardımcı olabilir mi?

Bir bilen yardımcı olabilir mi?

Merhaba ben lise son sınıf yabancı dil öğrencisiyim. Hedeflerim yüksek,İngilizce'm iyi. Fakat üniversite için hangi bölümü okuyacağıma karar veremedim. İngilizceyi seviyorum ve bırakmak istemiyorum,gelişmek istiyorum ama onunla da sınırlı kalmak istemiyorum sonuçta artık herkes bu dili biliyor ve öğretmenlik de düşünmediğimden çevirmenlik seçeneği kalıyor. Bu durumda bir dil daha şart. Ama kafam çok karışık Fransızca,Almanca,İspanyolca gibi iş olanakları olan dillerin ileride büyük avantaj sağlayacağı söyleniyor. Bunlardan birini okursam İngilizce'den uzak kalırım veya geliştiremem diye korkuyorum. Amacım İngilizceyi iyi öğrenmek ve buna ilaven bir dil daha öğrenip çevirmenlik yapmak. Sizce hangisi daha mantıklı?Üniversitede İngilizce ile devam etmek mi başka bir dile yönelmek mi? Başka bir dilse o dil hangisidir,hangisinin iş olanakları yönünden artısı daha çoktu?

Şimdiden teşekkürler.

Eğer lise birde olsaydın, belki öğrenmek istediğin ikinci bir dile de yönel diyebilirdim. Ancak eğer sınava dilden gireceksen bu kesinlikle İngilizce olmalı, çünkü zaten belli bir seviyeye gelmişsindir. Üniversitedeyken ikinci bir dile başlayabilirsin. Şu da var artık dil bölümlerinde öğretmenlik o kadarda maalesef önemli değil, öğretmenlik okuyanlar devlete atanmak istiyor, çünkü özelde şartlar çok zor. Çevirmenliğin hala Türkiye'de belli bir mesleki statüsü yok. Öğretmenlik okuyanlar da çevirmenlik yapabiliyor.

Ben İngilizce öğretmeniyim. Dil bölümünü okumak istemeyen ama yabancı dil öğrenmek isteyen öğrencilerime hep şunu söylerim. Hoşuna giden ve maddi olarak rahat olabileceğin bir meslek seç. Mühendislik gibi ve dil öğren en az iki yabancı dilin olsun. O zaman inan bana çok daha işe yarayacaktır.

Yabancı dil konusunda da bana göre Türkiye'de İngilizce dışında en geçerli dil Almanca'dır. İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca gibi diller dünyada geçerliliği olan dillerdir, ancak Türkiye'de o kadar değildir. Üstelik Almanya bu konuda öğrencilere de oldukça yardım etmektedir. Bu konuda fırsat çoktur yani.

Öncelikle çok teşekkür ederim Hocam. Yani üniversitede başka bir dil okumak yerine İngilizce okurken ek olarak başka bir dil öğrenmemi öneriyorsunuz? Düşündüm fakat bunu nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok demek istediğim,üniversitede zaten İngilizceyle boğuşurken bir yandan da kurslarla hiç bilmediğim bir dil üzerine yoğunlaşmak ağır gelecektir Öğretmenlik hiç bir zaman düşünmedim hocam,ya tercümanlık bürosu açmayı ya da turizm şirketi veya konsolosluk gibi yerlerde çalışmayı düşünüyorum mümkün olursa. Bu sebeple İngilizce yeterli değil dedim. Arkadaşlarım İspanyolca okuyup turizm şirketleriyle çalışmayı düşünüyormuş mesela,ben de yurtdışında çalışmayı düşünebilirim. Örneğin Fransızca Dil Edebiyat veya öğretmenlik okusam hem Türkiyede hem dış ülkede öğretmenlik ve çevirmenlik yapamaz mıyım? Cevabınızı bekliyorum hocam,tekrar çok teşekkürler

Bence Fransız Dili ve Edebiyatı, ya da öğretmenlik eğer çok okumayı istiyorsanız okuyun. Ancak şuanda Türkiye'de çok fazla işe yaradığını düşünmüyorum. Yurt dışı için birşey diyemem.

Zaten LYS'ye ingilizceden girip İngilizce bölümlerden birini kazandığınızda İngilizcenizi baya ilerletmiş olursun. Sadece tek yapman gereken İngilizceyi bırakmadan ikinci bir dile başlamak. Ancak sanırım şöyle düşünüyorsun, ben Fransız Dili ve Edebiyatı ya da Fransızca öğretmenliğini kazansam, Üniversitede bu bölümü okurken aynı zamanda Fransızca yı öğrenmiş olurum ve sadece yapman gereken İngilizceyi zaten belli bir seviyeye getirmişken bırakmamak. Ancak bunu iyi düşünmek gerek. Deutschlehrer'in söylediği gibi Üniversiteden sonra Fransızca mezunu olduğunuz için büyük zorluklarla karşılaşırsınız. Bu durumda belki konsoloslukta çalışmak bir seçenek olabilir, ancak seçenekleriniz kısıtlı olacaktır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şuanda bu konuyu görüntüleyen 1 üye bulunmaktadır. (0 Kayıtlı Üye 1 Misafir)