Dilkolik - Yabancı Dil Portalı - Yabancı Dil Forumu -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

“TEOG yerine açık uçlu sorular sorulacak”

“TEOG yerine açık uçlu sorular sorulacak”
  • 29.09.2017
  • 152 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin açılış törenine katıldı. Törende konuşma yapan Başbakan Yıldırım TEOG yerine açık uçlu soruların sorulacağını söyledi.

Gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulunan Yıldırım üniversite sınavları ve TEOG konusunda da bilgi verdi. Her mezun olan öğrencinin iyi kötü bir yerlere geldiğini belirten Başbakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2 milyon 400 bin öğrencimiz geçmiş yıllardan gelen, ayrı tuttuğumuzda her mezun olan öğrenci iyi kötü bir yere giriyor. Demek ki kapasite arz talep sorunu ortadan kalkmış. Sorun ne? Geçmişten gelen birikim. Bunu bir kere bir şekilde halletmek gerekiyor. Şimdilik bunu bir kenara bırakırsak üniversiteye girişin sınav stresinin azaltılması lazım. Çünkü ihtiyaç yok. Olur da 10 milyon, 1 milyon alacaksın, millet birbirini kıracak. Yok böyle bir şey. Mezun olan sayısı da aynı, üniversitelerin sunduğu kontenjan da aynı. Sorun nerede? Tabii herkes aynı yere gitmiyor, herkes Onsekiz Mart’a gitmek isterse o zaman sorun başlıyor. Onun da yolu bir sınava kaderi bağlamak yerine ta 4+4+4 bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, yetkinliğine, başarısına göre hazırlanması. Bunu şimdi ilk olarak TEOG’da yapıyoruz.” TEOG sistemine değinen Başbakan Yıldırım, bunun öğrenciler ve veliler üzerinde bir gerilim yarattığını söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Öğrencinin kaderini bir sınava bağlamayalım diyoruz. Temel eğitimin ilk dört yılını ilkokul, dört yılını ortaokul olarak okuyor. Ortaokulda öğrencinin liseye hazırlanması lazım. Spor lisesine mi gidecek? Sanat lisesine mi gidecek? Sosyal Bilimlere mi, Fen Bilimlerine mi, İmam Hatip’e mi, Anadolu lisesine mi? Nereye gidecekse bu dört yılda, ikinci dört yılda şekillenmesi lazım.”

Yeni uygulamanın bunu getirdiğini ve sınavın kalktığını belirten Başbakan Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti.

Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. 5, 6, 7, 8. Bu bir veri. Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi, kabiliyeti ne tarafa gidiyor? Matematik mi, Türkçe mi, sosyal bilimler mi, spor mu, sanat mı… Buralar izleniyor, tespit ediliyor. Buna belirli bir oranda da katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınav nasıl oluyor? O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul, her sınıf kendine göre yapmıyor. Niye? Hormonlama, şişirme olmasın diye. O sınavları, soru havuzundan, bankasından çekiyorlar her okul, her sınıf yapıyor. Okuma sistemini de onlar yapmıyor. Dışarıda okunuyor. Elektronik sistemle okunuyor.”

“Burada elde edilen sonuç o 4 yılın sonucuyla birleştiriliyor. Bir mezuniyet puanı çıkıyor. O mezuniyet puanına göre öğrenci istediği yere yerleşiyor. Böylece ‘Torpil oldu, o oldu, bu oldu, işte zayıf okuldaki öğretmen daha fazla not verdi.’ Şu okula yerleşmesi için ayrı kurs veriyor. Evde kurs veriyor. Çocuklar çocukluğunu yaşamaktan maalesef ona imkan tanınmıyor. Perişan oluyor. Stres. Sınava girecek her tarafı titriyor çocuğun. 6. sınıfa giden torunum var. Gittim, boynuma sarıldı. ‘Dede TEOG kalktı, ne güzel.’ dedi. ‘Kızım senin TEOG’la ne işin var?’ dedim. O bile TEOG stresine girmiş. Daha iki sene var. Yazık günah değil mi bu evlatlarımıza. Bırakalım istedikleri gibi sosyal faaliyetlerini de yapsınlar, derslerine de çalışsınlar. Hepsini bir araya getiriyoruz, bir sonuç elde ediyoruz. Onunla da zaten okullar kalitelerine göre bakacak o puanlara. Yerleştirmesini yapacak. Bu konuda ana babayı strese sokan, mali sıkıntıya sokan bu anlamsız yarış… Ders öğrenmeyi bırakıyor öğrenci. Hababam TEOG nasıl kazanılacak? Tiyolar, ‘Şöyle yaparsan alırsın böyle yaparsan alırsın.’ Burada bir de sorular test değil bayağı sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular. Sosyal bilgiler ‘Şunu anlat’ matematik, ‘Şu problemi çöz.’ A, B, C şıkkı mı falan yok. Açık uçlu sorular sorulacak. Çalıştıysa, hazırlandıysa öğrenci zaten buna cevap verecek. Buradan alınacak sonuçlar da mezuniyette esas belirleyici notlar olacak.”

Üniversite Sınavı

Üniversite sınavlarına da değinen Başbakan Yıldırım, üniversite sınavlarının basitleştirileceğini söyledi. Yıldırım şöyle konuştu.

“Buna benzer bir şey. Sınav olacak. Tek bir sınav. Bir müddet daha. Bu da esasında ortaokuldan liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleşecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak. Böylece öğrencilerimizin 12 yıllık birikimini bir iki saatlik heyecana sığdırarak onların geleceğini belirleyemeyiz. Karartamayız. O yüzden velilerimiz ve öğrencilerimiz rahat olsunlar. Bizim istediğimiz onların kabiliyetlerinin en uygun olduğu, kendilerini geliştirmek için en fazla istedikleri alan nereyse oraya gitmeleridir. Biz üniversiteye gireceğimiz zaman sınav vardı. Bir puan veriliyor elimize, nereye gideceğin belli değil. Gece 11’de TRT’ye gider, falanca üniversite şu arada kayıt yapıyor. Yarım saat. Sabah koştur koştur oraya. Onlar diyor ki ‘Kaçırdınız. Değişti. Kayıt yapamıyorsun. Senin puanın yüksek indirmişler.” Bir alttakini alıyorlar. Oradan bu tarafa, oradan öbür tarafa koştur. Bir türlü istediğin yere giremiyorsun. Elinde puanın da olduğu halde giremiyorsun. O günlerden bugünlere geldik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ