Dilkolik - Yabancı Dil Portalı - Yabancı Dil Forumu -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

MEB’den okullara devamsızlık uyarısı

MEB’den okullara devamsızlık uyarısı
  • 11.10.2017
  • 151 kez okundu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü valiliklere bir genelge göndererek okulların öğrenci devamsızlıklarına dikkat etmesi uyarısında bulundu.

Yusuf Tekin imzasıyla yayımlanan genelgede yönetmeliğin “Devam-devamsızlık ve ilişik kesme” başlıklı 36. maddesinin dördüncü fıkrasında “Devamsızlık yapan öğrencinin durumu posta, e-posta veya diğer iletişim araçlarıyla velisine bildirilir, varsa özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi velisinden istenir” denildiği hatırlatılarak, 30 gün devamsızlık süresinin, devamsızlığın 5’inci, 15’inci ve 25’inci günlerinde; 60 günlük devamsızlık süresinde ise 40’ıncı ve 55’inci günlerinde tebligat yapılarak öğrencinin okula devamının sağlanması gerektiği belirtildi.

Genelge’de aynı yönetmeliğin 35’inci maddesinde “Geç gelme birinci ders saati için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.” denildiği belirtilerek il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul/kurum yöneticileri ile okulun rehberlik servisi, sınıf rehber öğretmenlerince devamsızlık süresi konusunda; öğrencilerin aydınlatılması, velilerin sık aralıklarla bilgilendirilmesi, devamsızlık sürelerine ilişkin tebligatların süresi içinde yapılması ve olabilecek mağduriyetlerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Genelgede, bu konuda il, ilçe ve okul yöneticilerinin sorumlu tutulacağı belirtilerek özellikle son sınıf öğrencileri dahil tüm öğrencilerin mağdur olmamaları için okula devamlarının sağlanması, öğrenci ve ailelerin eğitim ve öğretim yılı sonunda öğrenci devamsızlıklarına yönelik her hangi bir tolerans beklentisine girmemeleri konusunda bilgilendirilmelerinin gerektiği ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ