Dilkolik - Yabancı Dil Portalı - Yabancı Dil Forumu -
$ DOLAR → Alış: 3,49 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 4,12 / Satış: 4,13

Almanya Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar ve Yapmanız Gereken İşlemler

Almanya Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar ve Yapmanız Gereken İşlemler
  • 30.11.2015
  • 134 kez okundu

Ali ÇAKIR / Almanca Öğretmeni

Değerli Dilkolik Ziyaretçileri bu yazımızda Almanya vizesi almanız için gerekli olan bütün evrakları ve yapmanız gereken bütün işlemleri kendi yorumlarımı da katarak anlatacağım. Anlatacağım işlemler turistik vize yada akraba/arkadaş ziyareti için geçerlidir. Vize evraklarına ve yapılacak işlemlere geçmeden önce pasaport işlemlerini sizlere anlatmak istiyorum. Tüm detaylar ve gerekli olan bütün linkler, evraklar yazımızın devamında bulunmaktadır.

Pasaport İşlemleri

Vize başvurusu yapmadan önce bir pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Muhtemelen çıkaracağınız pasaport genel yani umuma mahsus pasaport olaacaktır. Umama mahsus pasaport hususi veya diplomatik pasaport dışındaki pasaportlardır. Zaten hususi veya diplomatik pasaportlar özel statüde olan insanlar için geçerlidir. İkinci nokta ise pasaportun süresidir. Pasaport süreleri 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık olarak bulunmaktadır. Almanya vize başvurusu için en az 1 yıllık pasaport çıkartırsanız bu sizin açınızdan iyi olur. Pasaport için hangi evraklar gereklidir?

  • T.C. Nüfus Cüzdanı Aslı
  • İki adet biyometrik resim (Fotoğrafçılar genelde nasıl olduğunu bilir ve biyometrik resmi ona göre çekerler. Bulunduğunuz yerde tanınmış ve iyi bir fotoğrafçıya gitmeniz de fayda var. Riske etmemiş olursunuz. Fotoğrafçıya gittiğiniz zaman pasaport için biyometrik resim çekmek istediğinizi söyleyin onlar ayarlayacaktır.)
  • Ücretin yatırıldığına dair makbuz. (Emniyet genel müdürlüğüne pasaport için gitmeden önce gerekli olan ücreti bankaya yatırıp dekontunu almış olmanız gerekmektedir. Evraklar arasında dekontun da bulunması gerekiyor.)
  • Eski pasaportun Aslı (Eğer daha önceden pasaport çıkarmışsanız, o pasaportun aslını da yanınızda götürün.)

Evraklarımızı bu şekilde tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünün web sayfasına girerek randevu almamız gerekiyor. https://epasaport.egm.gov.tr/ bu sayfaya girerek buradan randevumuzu alıyoruz.

Randevumuzu aldıktan sonra belirlemiş olduğumuz tarih ve saatte bulunduğumuz şehrin emniyet müdürlüğünde pasaport şubesine gidiyoruz. Orada evraklarımız teslim edip, parmak izimizi de verdikten sonra işlemlerimiz bitiyor. Takriben bir hafta içinde pasaportumuz elimizde olacak.

Pasaport İçin Gerekli Linkler

Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Genel Bilgiler
Pasaport Türleri
Biyometrik Fotoğraf
Pasaport Harçları

Vize İşlemleri ve Gerekli Evraklar.

Pasaport

Başvuru formu : Başvuru formunu bu linkten indirerek doldurabilirsiniz, eksiksiz olarak doldurmuş ve fotoğrafınızı yapıştırmış olmanız gerekmektedir.)

1 adet biyometrik fotoğraf : Yanınıza en az iki adet biyometrik fotoğraf ve ne olur ne olmaz diye de iki adet vesikalık fotoğraf alın.

Seyahat sağlık sigortası : Her hangi bir sigorta acenteliğinden 30.000 Avro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırın. Seyahat sağlık sigortaları pahalı bir işlem değil. Ancak orada bulunuş sürenizi tamamen kapsamalı. Ayrıca seyahat sağlık sigortasının aslı ve fotokopisini yanınızda bulundurun, aslının ıslak imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edin.

Davetiye, banka bakiyesi, otel rezervasyonu : Eğer Almanya’da bir akrabanızın yanına gidecekseniz, onun davetiye göndermesi ve tüm bakım masraflarının, orada geçirilecek zamanın kendi evinde geçirileceğini beyan etmesi çok önemli. Bu, sizin vize almanızı kolaylaştıracaktır. Eğer karşı taraf davetiye gönderirse banka bakiyesi, yada otel rezervasyonuna ihtiyaç kalmayacaktır. Ancak işinizi garantiye almak istiyorsanız yine de bankanızda belli bir miktar bakiye olabilir ve son üç aylık hesap dökümünüzü bankanızdan alabilirsiniz.

Eğer davetiye yoksa, bankanıza en az 5000 TL yatırın, daha sonra ise bankanıza giderek vize başvurusu için son üç aylık hesap dökümünü almak istediğinizi belirtin. Bankanıza belirli aralıklarla para giriş çıkışının yapılmış olması, aktif bir hesap olması da önemli. Hesap dökümünü de evraklarınızın arasına koyun.

Davetiyeniz olmadığı takdirde, banka hesap dökümünün yanı sıra bir de otel rezervasyonu yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü büyük elçiliğin asıl ilgilendiği nokta Almanya’da geçiminizi nasıl sağlayacağınız, nerede kalacağınız ve geri dönüp dönmeyeceğinizdir. Büyükelçilik buna ikna olursa vizeniz çıkacaktır. Otel rezervasyonunu ise www.booking.com adresine girerek yapabilirsiniz. Buradan bütçenize göre bir otel seçebilirsiniz, isterseniz hemen ödeme almayan, iptal etme seçenekleri bulunan otellerden de rezervasyon yapabilirsiniz. Böylece Almanya’ya giriş yaptıktan sonra otel rezervasyonunu isterseniz iptal edebilirsiniz. Otel rezervasyonunu www.booking.com adresinden yaptıktan sonra, rezervasyonunuzla ilgili bilgilerin bulunduğu bir e-posta alacaksınız, ayrıca rezervasyonunuzla ilgili ayrıntılara booking.com ‘un kendi sayfasından da ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerin çıktısını alarak başvuru evraklarınıza ekleyin.

Uçus rezervasyonu (gidiş-dönüş) : Vize başvurusu yapmadan önce uçak biletinizi de gidiş – dönüş olarak almış olmanız gerekmektedir. Gidiş – dönüş bilgilerinizin bulunduğu uçak biletinizin çıktısını alarak başvuru evraklarınızın arasına ekleyin.

Gelir Belgesi (Maaş Bordrosu) : Çalıştığınız yerden son üç aylık maaş bordronuzu alın. Maaş bordronuzun ıslak imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edin.

Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği : Nüfus müdürlüğüne giderek vize başvuru için tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği almak istediğinizi belirtin. Düşünceler kısmının doldurulmuş olmasına dikkat edin.

Çalışma belgesi : Çalıştığınız kurumun antetli kağıdına yaptığınız işin açıklamasını içeren ve konsolosluğa hitaben, işverenin ağzından yazılmış şirketteki görevinizi, seyehat detaylarını ve vize talebini belirten bir dilekçe yazın. Bu dilekçeye kurumun yetkilisi tarafından ıslak imza atılması ve kaşe basılması gerekmektedir. Dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz. Dilekçede bulunan il adını başvuru yapacağınız konsolosluk iliyle değiştirmeyi unutmayın.

İzin dilekçesi : Talep edilen vize süresi için yine işverenin ağzından yazılmış ve seyehat tarihlerini içeren bir izin dilekçesi yazın. Dilekçenin ıslak imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edin. İzin dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz. Dilekçede bulunan il adını başvuru yapacağınız konsolosluk iliyle değiştirmeyi unutmayın.

Bağkur/SSK hizmet dökümü : Bulunduğunuz şehrin SGK’sına giderek işe giriş bildirgesi ve son üç aylık SSK hizmet dökümünüz isteyin. Vize başvurusu için aldığınızı belirtin, yine bu belgelerde de ıslak imza ve kaşe olmasına dikkat edin.

Eski vize fotokopisi : Eğer daha önceden yurt dışına yada Almanya’ya gitmişseniz o vizenin fotokopisini de evraklarınız arasına ekleyin. Ya da en iyisi vize basılmış olan eski pasaportunuzu evrakların içine ekleyin daha sağlam olur.

Araç Ruhsatı, Ev Tapusu : Aracınız varsa, araç ruhsatını, eviniz varsa ev tapusunu yada başka gayri menkulleriniz varsa onların tapularının fotokopisini de evraklarınızın arasına ekleyin.

Adli sicil kaydı : Normalde adli sicil kaydını evraklar arasında istemiyorlar, ancak ne olur olmaz diye e-devletten adli sicil kaydınızı da çıkararak evraklarınızın arasına ekleyebilirsiniz.

Evraklarımızı tamamladıktan sonra başvurumuzu nereye ve nasıl yapacağız?

Almanya’nın İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da konsoloslukları bulunmaktadır. Vize başvurunuzu ya bu konsolosluklardan birine yada konsolosluk tarafından belirlenmiş olan tek yetkili acenta idata ofislerine yapabilirsiniz. Benim tavsiyem eğer zamanınız uygunsa ve size yakınsa bir konsolosluğa başvuru yapmanız. Bunun nedenlerini ise bu bölümde bulacaksınız.

Hangi şehirde hangi konsolosluğa başvuru yapmanız gerekiyor?

Eğer, Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin (İçel), Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van,Yozgat, Zonguldak şehirlerinden birinde ikamet ediyorsanız Ankara Büyükelçiliği’ne,

Eğer, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova şehirlerinden birinde ikamet ediyorsanız İstanbul Başkonsolosluğu’na,

Eğer, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerinden birinde ikamet ediyorsanız İzmir Başkonsolosluğu’na

Eğer, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden birinde ikamet ediyorsanız Antalya Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekiyor. Antalya Konsolosluğu İzmir Başkonsolosluğuna bağlı olarak çalışmaktadır.

Vize başvurusu için bağlı bulunduğunuz konsolosluktan bilgi alabilirsiniz. Eskiden telefonla direk konsolosluktan randevu alma imkanı vardı, sanırım şuanda bu imkan yok. Bu nedenle Almanya Konsolosluğu adresine girerek bağlı bulunduğunuz konsolosluğun linkine tıklayıp vize bölümünün telefonunu alarak randevu alma hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz. Böylece bağlı bulunduğunuz konsolosluktan randevu alarak işlemlerinizi daha kolay ve hızlı halledebilirsiniz. Vize başvurusunu konsolosluk aracığılığyla yaptığınız takdirde vizeniz çıksa da çıkmasa da 60 Avro vize bedeli ve 20 TL de kargo bedeli ödüyorsunuz ve bir hafta 10 gün içerisinde pasaportunuz elinizde oluyor. Zaten konsolosluğa direk başvuru yaptığınız takdirde konsolosluk vize başvurusunu en geç 15 gün içerisinde sonuçlandırıyor. Konsolosluğa gittiğiniz takdirde iyi giyinerek, sorulara net ve açık cevaplar verin, lafı fazla uzatmayın. Sadece sorulan sorulara cevap verin.

Tekrar hatırlatmak isterim ki, eğer imkanınız varsa başvurunuzu direk konsolosluk aracılığıyla yapınız. Bunun nedenlerini aşağıda yazılanlardan çıkarabilirsiniz.

İkinci başvuru yöntemi ise konsolosluk tarafından tek yetkili acenta olarak belirlenmiş olan idata ofislerinden başvurunuzu yapmaktır. Bunun için ise www.idata.com.tr adresine girerek randevu almanız gerekiyor. Randevunuzu aldıktan sonra başvuru yaptığınız bölgede ki idata ofisine giderek evrakları teslim ediyorsunuz.

İdata Ofisleri
İstanbul (Harbiye)
İstanbul (Bahariye)
Ankara
İzmir
Bursa
Gaziantep
Antalya
Trabzon

Burada ise konsolosluğa göre daha rahat olabilirsiniz. Idata ofislerinin vize verme yetkisi yok, sadece aracı bir şirket ve belgelerinizi teslim alıp bağlı bulunduğunuz konsolosluğun vize bölümüne iletiyor. Eğer evraklarınızda bir eksiklik varsa, idata size eksik evrak dilekçesi imzalatıyor ve belgelerinizi o şekilde kabul ediyor. Burada ise 60 Avro vize harcı veriyorsunuz, buna ilaveten eğer parmak iziniz alınmayacaksa ekstradan 23 Avro, parmak iziniz alınacaksa da 24,5 Avro hizmet bedeli ödüyorsunuz. 2011 yılında Almanya’ya üç aylığına gittiğim zaman kendi fotoğrafçımda çekindiğim biyometrik fotoğrafı konsolosluk kabul etmişti. Ancak bu kez de aynı fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çekindim. Pasaportta da aynısını kullandılar, ancak idata ofisine gittiğimde bu fotoğrafı kabul etmezler dediler, biyometrik fotoğrafımı tekrar çektiler ve 20 TL de biyometrik fotoğraf parası aldılar. Toplamda sanırım kargo bedeli de dahil 92 Avro gibi bir ücret aldılar.

Konsolosluğa başvuru yaptığınız takdirde pasaportunuz bir hafta on gün içerisinde – en fazla on beş gün – elinizde oluyor. Ancak idataya yaptığınız başvuru da pasaportunuzun elinize geçmesi uzayabiliyor, çünkü konsolosluk direk pasaportu size gönderirken, başvuruyu idataya yaptığınız taktirde pasaportunuz önce idataya oradan size gönderiliyor. İdataya başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 7 – 8 gün sonra idatanın web sayfasından başvuru takip linkini tıkladım. Karşıma gelen iletişim kutusundan Almanya’yı seçtim ve altta bulunan Başvuru Takip Numarasını ve Pasaport Numarasını girdikten sonra gönder butonuna bastım ve şöyle bir yazı çıktı : “Başvurunuz bağlı bulunduğumuz merkez ofise ve/veya başvuruda bulunduğunuz ofisimize gönderilmektedir.” Bir gün sonra tekrar Başvuru Takibi ne durumda diye baktım ve bu kez de şöyle bir yazı çıktı. “Pasaportunuz iDATA tarafından MNG KARGO’ya verilmiştir. MNG KARGO’dan gelecek sms ile kargo takibinizi yapabilirsiniz.” Pasaportum MNG Kargo’ya Perşembe günü verilmiş ancak MNG Kargo’dan bana kargo takip numarası yada her hangi bir bilgilendirme mesajı göndermediler. Pasaport Pazartesi akşam elime ulaştı. Vizem çıkmıştı.

Yaptığım araştırmalar neticesinde idataya yapılan başvurularda bazen konsolosluk başvuru sahibini pasaportunu almaya yada görüşmeye çağırabiliyormuş, Bu nedenlerden dolayı her zaman en sağlıklı olan direk konsolosluktan başvuruyu yapmaktır.

Vize İçin Gerekli Evraklar ve Linkleri

Konsolosluk Vize Bölümü
Almanya Schengen Vizesi Ana Sayfası
Schengen Vizesine İlişkin Genel Bilgiler (3 Nolu Bilgi Notu)
Ziyaret Amaçlı Vize (5 Nolu Bilgi Notu)
Turistik Amaçlı Vize (6 Nolu Bilgi Notu)
Schengen Vizesi Başvuru Formu

Etiketler: / / /

ÖSYM Başkanı Demir görevinden istifa etti
ÖSYM Başkanı Demir, “İlgili personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan yerleştirme hatası nedeniyle ÖSYM’nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek...
Çevirmenliğe nereden başlanmalı, nasıl bir yol izlenmeli?
Çevirmenlik yazı dizisi bölüm 2 Çevirmenliğe nereden başlanmalı? İnternet’in bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde kitap çevirileri popülerdi. Kitap çevirileri ya...
MEB’den “şişirilmiş not” veren liselere soruşturma talimatı
Milli Eğitim Bakanlığı, 213 temel liseye nakil gelen öğrencilerin başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki başarı puanlarına göre...
Türkiye eğitim refahında sıfır çekti
OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), 35 üye ülkede bölgesel refah endeksini yayınladı. Buna göre, Türkiye eğitimde refah sıralamasında 10...
Üniversite yerleştirmelerindeki hataya soruşturma
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ÖSYM’nin üniversite yerleştirmelerindeki hatasına ilişkin, “Bununla ilgili kendi idari işlemlerinde soruşturmalarını başlattılar. Soruşturma neticesini ortaya çıktığında...
2017 KPSS Lisans branş bazında sıralamalar sisteme yansıtıldı
Adaylar, ÖSYM’nin internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebilecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM),...
ÖSYM’den üniversite yerleştirme sonuçlarına düzeltme
ÖSYM’den üniversiteye yerleştirmede bazı okul türlerinde kullanılan ek puan hesaplamalarına ilişkin güncelleme nedeniyle bin 110 adayın ilan edilen yerleştirmesinin değiştiği...
KYK başvuruları 14 ağustosta başlayacak
Gençlik ve Spor Bakanlığınca, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara başvuruların 14 Ağustos’ta başlayacağı ve 20 Ağustos gece yarısına...
Çevirmenliğe giriş ve çevirmenlerin kullandığı programlar
Çevirmenlik Yazı Dizisi Bölüm 1 Çevirmenliğe giriş Çevirmenlik yapmak istiyorsunuz, ancak nereden, nasıl başlamanız gerektiği konusunda bir fikriniz yok mu?...
“Yabancı dil eğitimi takip edilecek”
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, CNN TÜRK Ankara Haber Müdürü Dicle Canova’nın programına katılarak öğrencilerin ve ailelerinin kafasında oluşan...
ÖABT, soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı
ÖSYM, KPSS ÖABT soru kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının erişime açıldığını bildirdi. 16 Temmuz 2017 tarihinde uygulanan 2017- Kamu Personel Seçme...
Üniversitelere yerleştirme sonuçları istatistikleri
Üniversitelere yerleştirme sonuçları istatistikleri ÖSYM, 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgileri internet sitesinden paylaştı. Buna göre, tercih yapma hakkı olan...
Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı
ÖSYM, üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. 12 Mart 2017 tarihinde uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 10-11 ve 17-18 Haziran...
Almanca Öğrenmenin 5 Sırrı
İşi bilmeli: Yabancı bir dil öğrenmek çok zevkli olabilir. Hızlı ilerlemeye yarayan bir çok yol var; hem de ineklemeden… Almanca...
Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?
Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, üniversite tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını söyledi. ÖSYM, resmi twitter hesabından üniversite tercih...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ